Což takhle letět na  Mořské oko?

12.07.2023

Již jsem psal, že je skutečně zajímavé polétání na východě Slovenska. A v dnešním článku vám chci přiblížit skutečnou třešničku na pomyslném dortu východu.

Morské oko z letadla v zimním provedení.

Když jsem prvně přijel na východ Slovenska, moje tehdejší přítelkyně mne okamžitě pozvala na "Morské oko". Tehdy jsem si říkal co to vlastně je? Ale přesto jsem se nechal přesvědčit a jeli jsme asi 35 km za slovenské Michalovce. Docela mne překvapilo, jak se ploché okolí Michalovec proměnilo v krásné kopečky a terén se začal zvyšovat. Když jsme přijeli na místo určení, byl jsem skutečně nadšen a dovoluji si vám přinést několik informací o tomto východoslovenském fenoménu.

Mořské oko je velkou přírodní zvláštností slovenské přírody a leží v chráněné krajinné oblasti Východní Karpaty. Na ochranu přírodních hodnot a krás bylo jezero spolu s okolními lesy v roce 1984 prohlášeno za státní přírodní rezervaci. V současnosti je to národní přírodní rezervace v celkové výměře 108,48 ha, kde platí nejvyšší 5. stupeň ochrany přírody.

Vznik Mořského oka (618 m.n.m.) spadá do období doznívání sopečné činnosti ve Vihorlatu. Mohutný sesuv z východního svahu Motrogonu (1017,9 m.n.m.) a Jedlinky zahradily dolinu potoka Okna a za vzniklou bariérou vzniklo největší zahrazené sopečné jezero na Slovensku o rozloze 13 ha.

Vraťme se však do vzduchu. Již jsme si řekli, jak je skvělé létat na letiště Bidovce a budu se opět opakovat. Pokud odstartujete z Bidovec a poletíte přes Slánské vrchy, Dargov a před vámi se otevře nádherná východní rovina. Bude-li velká dohlednost, již od Dargova spatříte monumentální Zemplínskou Šíravu a za ní vztyčený Vihorlat.

Leťte přes Michalovce k Zemplínské Šíravě, pokračujte k Vihorlatu. Užijte si pohled na Vihorlat, ale jestli mohu, sám za sebe, požádat ohleduplné aviatiky, aby létali v dostatečné výšce, protože okolo Vihorlatu žije v lesích mnoho zvířat a to, co nám přijde jako skvělý koníček a zábava, může na zvěř působit jako stres. Věřím, že si to uvědomíte a i když vám to předpis v této oblasti nenařizuje, jste dostatečně moudří na to, abyste se drželi vysoko nad lesem.

Až budete mířit na Vihorlat, nezapomeňte si překontrolovat aktivnost prostorů R28 a R28A, abyste v zápalu radosti a zvědavosti nemuseli následně na úřadě vysvětlovat, proč jste letěli někam, kde jste neměli co dělat.

Ale vraťme se na trať směr Morské oko. Totiž, poletíte-li od Vihorlatu východně, pravděpodobně na něj narazíte. Zde je již, podle letecké mapy, vyhrazena minimální výška letu, takže se jí držte a užijte si tu nádhernou scenérii.

A jestli budete stále lační aviatického poznání, můžete od Morského oka pokračovat severně, kde natrefíte na další skvělou vodní nádrž, která se jmenuje Starina. I zde je na co koukat a co obdivovat. Poté se můžete vrátit zpět do Bidovec s eventuálním přistáním na letišti Kamenica nad Cirochou.

Věřím, že i dnes jsem vám přinesl námět na výlet a pokud byste neměli letadlo, pilota a zkušenosti, kdykoliv se na mne můžete obrátit a tento nevšední zážitek vám pomohu zrealizovat.

Můžete se podívat a navnadit se videem, které jsem pro vás připravil na závěr tohoto článku.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz