STOL

Létání STOL je v poslední době rozšířeno po celém světě. Ani já s Tulym nechceme zůstat pozadu a začali jsme pilně trénovat tuto techniku.

A co to vlastně STOL znamená? V angličtině to je "Short take off and landing", což je v překladu "krátký vzlet a přistání". A skutečně, jsou borci, kteří mají speciálně upravená letadla a startují někdy i z místa a na přistání potřebují jen několik metrů.

My s Tulym to zatím zvládáme "odlepit" tak na 30-40 metrech a záleží na dalších faktorech (vítr, povrch dráhy, zatížení letadla apod.). Přistáváme tak na 50 - 100 metrech a též zase podle dalších zasahujících faktorů.

Rozhodně je to velmi zajímavé, ale každý si od STOL létání slibuje něco jiného. Mě osobně nejde o lámání rekordů na krátkých drahách, ale mám spíš v oblibě přistát někde u řeky či u lesa na krátké louce a samozřejmě tak, abych i v pořádku odletěl zase domů.

Pro Vás, kteří byste to chtěli vyzkoušet, tak doporučuji začínat pomalu s ohledem na počet vašich nalétaných hodin a zkušeností. Neboť na tom hodně záleží.

Nejprve bych Vám asi doporučil přistávat na co nejvíce a co nejrozličnějších drahách. Díky tomu získáte nové a nové zkušenosti.

Pokud byste chtěli poradit, klidně mi napište nebo se můžeme někde na letišti sejít a podebatovat, vždyť je to vždy o tom samém :-) Prostě piloti debatují o tom, co mají nejraději.

 -------------------------------------------------------------------Aby to bylo stylové, nechali jsme si udělat takovéto doplňky s vlastním logem STOL pilota.


S Michalem Mačákem létáme STOL a zde jsme vyfoceni na louce někde u Spišského hradu.